Kozubnik

Kozubnik

Kozubnik to również opuszczone miasto, lecz z inną historią niż poprzednie miejscowości. Miejscowość ta znajduje się w Beskidzie Małym. Było to miasteczko wczasowe, gdzie w latach 70 wakacje spędzali urlopowicze z katowickiego przedsiębiorstwa hutniczego oraz członkowie partii. Ośrodek zajmował bardzo dużą powierzchnię i jak na tamte czasy bardzo dobrze prosperował oraz był synonimem luksusu. Mimo że cała miejscowość była ośrodkiem była ona samowystarczalna – miała swoje ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków, awaryjny system zasilania, stację benzynową, personel medyczny.

W latach 80. ośrodek wczasowy w Kozubniku zaczęło odwiedzać co raz mniej ludzi. Po upadku PRLu zmienił się właściciel, który doprowadził do kompletnego upadku ośrodka. Powodem był długi oraz natychmiastowa potrzeba remontu. Nie było jednak na to finansów przez co raz mniejszą liczbę wczasowiczów. Ostatecznie w 1996 roku ogłoszone upadłość firmy.

W rękawiczki lateksowe latach 2013-2014 pojawiły się pogłoski o planowanym remoncie obiektu. Chciano tam zrobić apartamenty, aquapark, spa, restaurację. Jednak jak na razie nie widać, aby coś tam się działo. Budynkiki, które obecnie tam się znajdują są wykorzystywane przez paintballowców oraz ludzi, którzy zwiedzają ruiny.

Artykuł dzięki: